גז בישול (גפ”מ): 5 עובדות שכדאי לדעת

גז בישול (גפ”מ): 5 עובדות שכדאי לדעת

נדמה כי גז הבישול (גפ”מ) מלווה אותנו מאז ומתמיד, אבל איך ומתי הוא נכנס לחיינו, מאיפה הוא מגיע, ולמה חשוב לשים לב? הנה 5 עובדות מעניינות לגבי גז הבישול בישראל.

 

גפ”מ זה ראשי תיבות של ‘גז פחמימני מעובה’

השם הרשמי של מה שנקרא בעגה העממית “גז בישול’ הוא גז פחמימני מעובה, או בקיצור גפ”מ. הרעיון הוא שמדובר בחומר דליק שמתעבה תחת לחץ ולכן קל לדחוס אותו למכלים ולשנע אותו.

 

כאשר הלחץ משתחרר (למשל, כשמסובבים את הברז על שסתום הגז), החומר שוב חוזר למצב צבירה של גז ומתפשט בצנרת. הראשון שגילה שגז מתעבה תחת לחץ מתון, היה המדען האמריקאי ד”ר וולטר סנלינג, והחל מ-1912 הפך השימוש בגפ”מ למסחרי. מאז הוא משמש להסקה, חימום מים, מטבח ואפילו להנעת כלי רכב.

 

גפ”מ מגיע ממקורות מגוונים

למעשה מה שאנחנו מכנים ‘גז בישול’ הוא תערובת של כמה חומרים, כאשר הגזים המרכזיים שיש במרבית התערובות הם בוטאן ופרופאן. חומרי הגלם לגפ”מ מגיעים ממגוון מקורות, כאשר המרכזי שבהם הוא תעשיית זיקוק הנפט, וגפ”ם הוא אחד מתוצרי תהליך הזיקוק.

 

מקור מרכזי נוסף שצובר תאוצה בשנים האחרונות הוא מרבצי גז טבעי (כמו, למשל, המרבצים שהתגלו אל מול חופי ישראל) שמכילים ריכוזים משתנים של בוטאן ופרופאן.

 

הריח המפורסם של ה’גז’ הוא תוספת

לגפ”מ במצבו הגולמי אין ריח. מצד שני, כמעט כל אחד מכיר ‘ריח של גז’. ובכן, הריח שאנחנו מכירים במקרה של דליפת גז בכיריים מקורו בחומר בשם אתיל מרקפטאן בעל ריח חריף ומובחן שמוסיפים לכל תערובת גפ”מ כאמצעי בטיחות שמאפשר לזהות דליפות גז.

 

אספקה בצוברים ומכלים

כאמור, העובדה שגז הבישול מתעבה תחת לחץ מתון היא שהפכה אותו לכל כך מוצלח וורסטילי. עם זאת, כדי ליצור תנאים מתאימים ובטוחים ללחץ המתון, צריך לשמור ולהוביל אותו במכלי מתכת.

 

לכן לאורך שנים ארוכות וגם היום הדרך המקובלת לספק ולשנע גפ”מ היא באמצעות ‘בלוני הגז’ האיקוניים שעשויים מתכת ותוכננו במיוחד לייעוד זה. במקביל, בשנים האחרונות אנחנו רואים את כניסת צוברי הגז לצריכה הביתית, כאשר בפועל גם הם מכלים גדולים שמהם יוצאת מערכת הולכה למספר גדול של בתי אב.

 

אין הבדל מוצרי בין הספקים השונים, יש הבדל במחיר

בישראל יש כמה חברות שמורשות לספק גפ”מ. כשמדובר בגז בישול המיועד לשימוש ביתי, אין הבדל מוצרי משמעותי בגפ”מ שמציעות החברות השונות. מדובר באותו מוצר שמשווק באותו תקן. מנגד, כשבודקים את העלויות לצרכן, מגלים שבהחלט יש הבדל בעלות לצרכן מצד ספקים שונים.

 

למשל, בבדיקה שנערכה לאחרונה בין 5 הספקים המרכזיים של גפ”מ בישראל (אמישראגז, סופרגז, פזגז, דורגז ודלק גז) שהשוותה את עלות הגז לצרכן עבור צרכנים המחוברים בתשתית של צובר גז, התברר כי תעריף הגז של דלק גז נמוך משמעותית מזה של המתחרים בקטגוריה ועומד על כ-30% פחות ביחס לחברות האחרות שנבדקו.

 

לכן, כדאי לזכור שלגפ”מ יש אותה צורה והריח הוא אותו הריח, אבל העלות שלו יכולה להיות שונה לחלוטין.

התקנת גז בדירה חדשה

גז. דרך הבישול הפופולארית בישראל

שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה

  iconתהליך הצטרפות

  • 1

   חתימות

   מקבלים מאיתנו טופס חתימה דיגיטלית ומחתימים רוב מבעלי הדירות בבניין
   (51% לפחות)

   arrow
  • 2

   תיאום ומעבר

   מהשלב הזה חברתנו תטפל בכל התהליך עבורכם, תתאם תאריך מעבר מול הספק היוצא, תבצע בדיקות בטיחותיות בכל דירה ותחליף את כל המונים לחדשים – והכל ללא עלות!

   arrow
  • 3

   סיום

   מזל טוב, החל מיום המעבר תשלמו מחיר של עד 30% פחות מהמחיר הקודם

   arrow

  לקבלת הצעת מחיר
  למעבר בניין