החלפת ספק גז: איך עוברים בלי בעיות? המדריך המלא

גז ביתי הוא כמו חתונה קתולית? היום כבר ממש לא. החלפת ספק גז זה לא רק קל אלא בעיקר משתלם. איך עושים את זה? במאמר שלפניכם.

 

במשך שנים ארוכות משק הגפ"ם (הגז הביתי או 'גז הבישול') בישראל התנהל כשריד של המשק ההסתדרותי. בשטח היו מספר ספקים וכמעט תמיד ספק הגז נבחר בהתאם לתשתית קיימת בבניין ובאזור – כסוג גזרת גורל שאין בלתה.

 

ספק גז – כבר לא לכל החיים

מי שלא היה מרוצה מהשירות שהעניק הספק הקיים, גילה פעמים רבות שאפשרות הניוד והמעבר בין ספקים כמעט בלתי אפשרית, בעיקר בעקבות העובדה שהשוק נשלט עשרות שנים בידי 4 חברות המחזיקות בכ-85% מהשוק. חוסר הרצון של הספק הקיים בתוספת חוסר התחרות מצד החברות האחרות כבלו את הלקוח לספק והקשו עליו להתנייד בחופשיות.

 

השינוי החל להיראות באופק במהלך 2016 ו-2017, כאשר הרגולטור התעורר והגיע למסקנה שהשוק הזה מתנהל בתנאי אנרכיה שלא מאפשרים תחרות ופוגעים בצרכנים. כמה ההתנהלות הזו עלתה לנו? ובכן על פי הערכות משרד מבקר המדינה, הצרכנים הפרטיים בישראל משלמים על גז בישול עלות עודפת של 150 מיליון ש"ח בשנה.

 

הרפורמה יצאה לדרך

מכאן, הדרך לרפורמה שפתחה את השוק לתחרות היתה קצרה. הרפורמה הזו באה לידי ביטוי בשני אופנים, הראשון כניסה של שחקנים רעננים לשוק, הבולטת שבהן היא חברת דלק גז. השני, הסרת החסמים שאפיינו את ענף הגפ"ם לאורך עשורים והפכו את הניוד של צרכנים בין חברות לכמעט בלתי אפשרי. הרפורמה בעצם עברה חסם אחר חסם ופירקה אותם, ואלה היו התוצאות:

 

החלפת ספק גז – אתם רק צריכים להרים טלפון ולמלא טופס אלקטרוני

העקרון של האחריות עבר ברפורמה מהצרכן לספק. מה הכוונה? נניח והחלטתם שאתם רוצים להחליף ספק? תתקשרו לספק החדש, תסגרו מולו את התנאים ומכאן ואילך הכדור באחריותו. נגמרו הימים בהם הצרכן היה זה שצריך להודיע לחברה שהוא מעוניין להתנתק ולתאם טכנאי ניתוק ובמקביל לתאם מול החברה החדשה. היום, ברגע שספק חדש התחייב כלפי צרכן, הוא זה שצריך לתאם את הניתוק מול הספק הקודם שבעצמו מחויב לשתף פעולה. כל זה צריך להתבצע בתוך 15  ימי עסקים (שהם 21 ימים) והמעבר עצמו יתבצע כולו ביום אחד, כך שהצרכן לא יהיה מנותק מגז ליותר מכמה שעות.

 

אתם רק צריכים להרים טלפון לספק החדש, להיכנס לאתר ולמלא 'טופס ייפוי כוח והודעה על החלפת ספק גז'. במקרים בהם מדובר בבית משותף (או כמה בתים) המחוברים בצובר גז אחד, דרושה הסכמה של רוב הדיירים להחלפה. אך גם במקרה זה מדובר בפרוצדורה הרבה יותר פשוטה מבעבר, כי כעת דרוש רוב של דייר אחד. מרגע שזה הושג והדיירים חתמו, ספק הגז החדש ידאג לכול.

דלק גז - ספק גז במחירים משתלמים

פתרון יצירתי לסוגיית הפיקדון

אחד היתרונות הגדולים של הרפורמה הוא הכללים הברורים שקבעה, שבעבר נפלו בתחום האפור. לדוגמה, ספק שלא עומד בלוחות הזמנים המוגדרים מראש נקנס בקנסות כבדים.

 

התחרות שנפתחה עם הרפורמה פועלת לטובת הצרכן ומאלצת את חברות הגז לגלות יצירתיות בגיוס הלקוחות. לדוגמה, סוגיה שבעבר העיבה על המעבר בין ספקים, היא סוגיית הפיקדון. חברות לא ששות להחזיר את הפיקדון. חברת דלק גז, בחרה להתמודד עם הסוגיה הזו באופן יצירתי.

 

לא זו בלבד שאינה גובה פיקדון מלקוחותיה, אם עברתם אל דלק גז מספק אחר, דלק גז תיקח על עצמה להחזיר לכם את הפיקדון, והיא תעשה את זה באמצעות זיכוי על חשבון הגז. כך שהרבה מאוד מלקוחות החברה לא משלמים על הגז שהם צורכים בשלושת החודשים הראשונים, ויש כאלה שגם בחצי השנה הראשונה מהיום שהפכו ללקוחות החברה, וזה לבדו מגלם עבורם רווח של מאות שקלים.

 

אם כן, האחריות לניוד הלקוחות בין החברות והסדרת השרות עוברת לידי ספקי הגז שכעת צריכים להתאמץ עבורכם. לכם נותר לעשות בחינה מושכלת של מי הוא הספק המשתלם ומי מציע תמורה גבוהה עבור הסכם ההתקשרות.

 

שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה

  iconתהליך הצטרפות

  • 1
   חתימות

   מקבלים מאיתנו טופס חתימה דיגיטלית ומחתימים רוב מבעלי הדירות בבניין
   (51% לפחות)

   arrow
  • 2
   תיאום ומעבר

   מהשלב הזה חברתנו תטפל בכל התהליך עבורכם, תתאם תאריך מעבר מול הספק היוצא, תבצע בדיקות בטיחותיות בכל דירה ותחליף את כל המונים לחדשים – והכל ללא עלות!

   arrow
  • 3
   סיום

   מזל טוב, החל מיום המעבר תשלמו מחיר של עד 30% פחות מהמחיר הקודם

   arrow

  לקבלת הצעת מחיר
  למעבר בניין