חימום מים בגז בשילוב עם דוד שמש: איך זה עובד?

חימום מים בגז בשילוב עם דוד שמש: איך זה עובד?

לא במקרה ישראל היא המדינה המובילה בעולם בשימוש בדודי שמש, כשיש יותר מ-300 ימי שמש בשנה זה רק טבעי וחסכוני. אנחנו, בדלק גז, חסידים גדולים של דוד השמש וסבורים שטוב וחשוב שהוא ימשיך להוות אמצעי חימום המים העיקרי והמרכזי בכל בית.

 

יחד עם זאת, לדוד השמש יש גם מגבלות. לכן, תמיד מומלץ להתקין לצידו מערכת גיבוי זמינה, הפועלת על אנרגיה זמינה ללא קשר לעונות השנה ושעות היממה, אשר תספק לכם מים חמים ללא הגבלה ובאופן מיידי. חימום מים בגז בשילוב עם דוד שמש, איך זה עובד? ההסבר לפניכם.

 

 

בלי שמש אין אנרגיית שמש

המגבלה הבסיסית של דוד השמש היא הזמינות של אור השמש ואיתו אנרגיה סולארית. גם בישראל יש בין ארבעים לשבעים ימים בשנה בהם אור השמש לא מספיק חזק בשביל לחמם את המים בדוד השמש בצורה תקינה.

 

בנוסף, בשעות הלילה כאשר אין אור שמש גם אין אנרגיה שתחמם את המים בדוד. מאחר שתפוסת הדוד מוגבלת ונעה, בהתאם לגודל הדוד, בין 70 ל-140 ליטר, ברגע שהדוד מתרוקן המים שיזרמו במקלחת יהיו מים קרים – קרי, “ייגמרו לכם המים”.

 

לכן, גם אם בסוף היום אתם מוצאים את עצמכם נכנסים למקלחת אחרי ששלושה או ארבעה בני משפחה כבר עברו בה, ללא מערכת גיבוי לחימום המים, גם אם עכשיו אמצע אוגוסט, כנראה שתסתפקו במקלחת קרה.

 

זו הסיבה לכך שלמרות שדוד השמש הוא המצאה אדירה, חשוב שלצדו תהיה תמיד מערכת נוספת שתבטיח לכם מים חמים גם בימים ושעות בהן אין אנרגיית שמש זמינה.

 

חימום באמצעות חשמל או גז?

במרבית הבתים בישראל פועלת במקביל לדוד השמש מערכת חימום מים בחשמל. המערכת שנקראת בעגה העממית ‘בוילר חשמלי’, מתבססת על גוף חימום שמוטמע בתוך דוד השמש ובאמצעות מתג הפעלה (שלרוב נמצא בחדר הרחצה עצמו) ניתן להפעיל אותה ואז תוך כעשרים דקות או חצי שעה שוב יהיו מים חמים בדוד.

 

זה נשמע כמו סידור נהדר, אך בפועל זה יכול להיות פחות ורוד. בגלל שהמערכת החשמלית לא מחממת מים מעכשיו לעכשיו. 20 דקות (ויש בויילרים שצרכים גם שעה עבודה לפני שהם מספקים מים באמת חמים) אולי נשמע כמו מעט מאוד זמן, אך כאשר אתם נכנסים למקלחת, ועומדים עירומים מתחת לראש מקלחת שיוצאים ממנו מים קפואים, 20 דקות יכולות באותה מידה להיות גם ‘נצח’.

 

זה אולי הקטע הכי מתסכל בהקשר של דוד חשמלי – אם שכחתם להדליק אותו, אז לא יהיו לכם מים חמים.

 

כמובן שזה מוביל אותנו לבעיה ההפוכה – שימוש יתר. הרבה אנשים נותנים לדוד החשמל לעבוד שעות ושוכחים ממנו. כנראה שיהיו להם מים חמים כשהם יכנסו למקלחת, אך מנגד גם חשבון החשמל שלהם ירקיע לשחקים.

 

למרבה המזל יש היום אלטרנטיבה שהיא גם הרבה יותר נוחה ומבטיחה שבכל תרחיש אפשרי תמיד יהיו לכם מים חמים – חימום מים מהיר ומיידי באמצעות גז.

 

חימום מים מהיר בגז

בעולם, מערכות של מים מהיר בגז הן בגדר מראה שכיח. בישראל, האמצעי הזה פחות נפוץ, אם כי בכל שנה אלפי ישראלים חדשים מאמצים את הפתרון הזה ונפרדים מהדוד החשמלי לשלום.

 

בשונה מהבוילר החשמלי שמשולב בדוד השמש ולכן, כמוהו, מוגבל בכמות המים החמים שהוא יכול לספק, במערכות מתקדמות לחימום מים בגז, כמו למשל מערכת חםגז מבית כרומגן ודלק גז, חימום המים מתבצע בצנרת, סמוך לברז עצמו, ואינו קשור או מוגבל בדוד עצמו. מדובר במערכת שנכנסת לפעולה רק כאשר מסובבים את ברז המים החמים.

 

כאשר ברז המים פתוח הגז יזרום, יתלקח ויחמם את המים שעוברים בברז מעכשיו לעכשיו. המשמעות: כשהמים יצאו מפתח הברז או מראש המקלחת הם כבר יהיו חמים.

 

מה שהופך את המערכת הזו לבטוחה וחסכונית בתצרוכת, הוא שהמערכת סוגרת את עצמה כאשר מסובבים את הברז בחזרה. כך שבשונה מהדוד החשמלי שכמעט תמיד ייצר בזבוז אנרגיה (או שמנגד לא יספיק לחמם את המים) בחימום מים בגז אתם משתמשים, בדיוק, בכמות הגז שדרושה לכם למקלחת.

 

למעשה, היקף הצריכה הוא בידיים שלכם. תהיה לכם אפשרות ליהנות ממקלחות חורפיות מפנקות, אך מנגד אם תגבילו את המקלחות לפרק זמן סביר, ייתכן שגם תיהנו מחיסכון בהוצאה – ביחס שבין חשבון החשמל לחשבון הגז. (חשבון גז גבוה יותר, אך בהתאם ייתכן חשבון חשמל נמוך יותר).

 

צרו איתנו קשר לקבלת הצעת מחיר ואפיון תשתיות הגז בנכס >>

שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה

  iconתהליך הצטרפות

  • 1

   חתימות

   מקבלים מאיתנו טופס חתימה דיגיטלית ומחתימים רוב מבעלי הדירות בבניין
   (51% לפחות)

   arrow
  • 2

   תיאום ומעבר

   מהשלב הזה חברתנו תטפל בכל התהליך עבורכם, תתאם תאריך מעבר מול הספק היוצא, תבצע בדיקות בטיחותיות בכל דירה ותחליף את כל המונים לחדשים – והכל ללא עלות!

   arrow
  • 3

   סיום

   מזל טוב, החל מיום המעבר תשלמו מחיר של עד 30% פחות מהמחיר הקודם

   arrow

  לקבלת הצעת מחיר
  למעבר בניין